Login | Forgot Password? | Join the Community
56th Academy Awards Ceremony (1984)



56th Academy Awards Ceremony 
 
(1984)

222 minutes

Drama / Family / News

Monday, April 9, 1984 at Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California

Hosted by Johnny Carson

BEST PICTURE
Terms of Endearment

The Big Chill
The Dresser
The Right Stuff
Tender Mercies 
 
BEST DIRECTOR
James L. Brooks – Terms of Endearment

Peter Yates – The Dresser
Ingmar Bergman – Fanny and Alexander
Mike Nichols – Silkwood
Bruce Beresford – Tender Mercies 
 
BEST ACTOR
Robert Duvall – Tender Mercies

Michael Caine – Educating Rita
Tom Conti – Reuben, Reuben
Tom Courtenay – The Dresser
Albert Finney – The Dresser 
 
BEST ACTRESS
Shirley MacLaineTerms of Endearment

Jane Alexander – Testament
Meryl Streep – Silkwood
Julie Walters – Educating Rita
Debra WingerTerms of Endearment  
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Jack NicholsonTerms of Endearment

Charles Durning – To Be or Not to Be
John Lithgow – Terms of Endearment
Sam Shepard – The Right Stuff
Rip Torn – Cross Creek 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Linda Hunt – The Year of Living Dangerously

Cher – Silkwood
Glenn Close – The Big Chill
Amy Irving – Yentl
Alfre Woodard – Cross Creek 
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Tender Mercies – Horton Foote

The Big Chill – Lawrence Kasdan and Barbara Benedek
Fanny and Alexander – Ingmar Bergman
Silkwood – Nora Ephron and Alice Arlen
WarGames – Lawrence Lasker and Walter F. Parkes

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Terms of Endearment – James L. Brooks

Betrayal – Harold Pinter
The Dresser – Ronald Harwood
Educating Rita – Willy Russell
Reuben, Reuben – Julius J. Epstein

BEST FILM EDITING
The Right Stuff – Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Stephen A. Rotter, Douglas Stewart and Tom Rolf

Blue Thunder – Frank Morriss and Edward Abroms
Flashdance – Bud Smith and Walt Mulconery
Silkwood – Sam O'Steen
Terms of Endearment – Richard Marks 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
He Makes Me Feel Like Dancin' – Emile Ardolino

Children of Darkness – Richard Kotuk and Ara Chekmayan
First Contact – Bob Connolly and Robin Anderson
The Profession of Arms – Michael Bryans and Tina Viljoen
Seeing Red – James Klein and Julia Reichert 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
Flamenco at 5:15 – Cynthia Scott and Adam Symansky

In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us? – Vivienne Verdon-Roe and Eric Thiermann
Sewing Woman – Arthur Dong
Spaces: The Architecture of Paul Rudolph – Robert Eisenhardt
You Are Free Ihr Zent Frei – Dea Brokman and Ilene Landis 
 
BEST LIVE ACTION SHORT
Boys and Girls – Janice L. Platt

Goodie-Two-Shoes – Ian Emes
Overnight Sensation – Jon N. Bloom  

BEST ANIMATED SHORT
Sundae in New York – Jimmy Picker

Mickey 's Christmas Carol – Burny Mattinson
Sound of Sunshine - Sound of Rain – Eda Godel Hallinan 
 
BEST ORIGINAL SCORE
The Right Stuff - Bill Conti

Cross Creek – Leonard Rosenman
Return of the Jedi – John Williams
Terms of Endearment – Michael Gore
Under Fire – Jerry Goldsmith 
 
BEST ORIGINAL SONG SCORE OR ADAPTATION SCORE
Yentl – Song Score by Michel Legrand, Alan Bergman and Marilyn Bergman

The Sting II – Adaptation Score by Lalo Schifrin
Trading Places – Adaptation Score by Elmer Bernstein 
 
BEST ORIGINAL SONG
"Flashdance... What a Feeling" from Flashdance – Music and Lyric by Giorgio Moroder, Keith Forsey and Irene Cara

" Maniac " from Flashdance – Music and Lyric by Michael Sembello and Dennis Matkosky
"Over You" from Tender Mercies – Music and Lyric by Austin Roberts and Bobby Hart
"Papa, Can You Hear Me?" from Yentl – Music by Michel Legrand; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman
"The Way He Makes Me Feel" from Yentl – Music by Michel Legrand; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman 
 
BEST COSTUME DESIGN
Fanny and Alexander – Marik Vos-Lundh

Cross Creek – Joe I. Tompkins
Heart Like a Wheel – William Ware Theiss
The Return of Martin Guerre – Anne-Marie Marchand
Zelig – Santo Loquasto 
 
BEST SOUND MIXING
The Right Stuff – Mark Berger, Thomas Scott, Randy Thom and David MacMillan

Never Cry Wolf – Alan Splet, Todd Boekelheide, Randy Thom and David Parker
Return of the Jedi – Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom and Tony Dawe
Terms of Endearment – Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell and James R. Alexander
WarGames – Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin and Willie D. Burton 
 
BEST SOUND EDITING
The Right Stuff – Jay Boekelheide

Return of the Jedi – Ben Burtt 
 
BEST ART DIRECTION
Fanny and Alexander – Art Direction: Anna Asp; Set Decoration: Susanne Lingheim

Return of the Jedi – Art Direction: Norman Reynolds, Fred Hole and James Schoppe; Set Decoration: Michael Ford
The Right Stuff – Art Direction: Geoffrey Kirkland, Richard J. Lawrence, W. Stewart Campbell and Peter Romero; Set Decoration: Pat Pending, George R. Nelson
Terms of Endearment – Art Direction: Polly Platt and Harold Michelson; Set Decoration: Tom Pedigo and Anthony Mondell
Yentl – Art Direction: Roy Walker and Leslie Tomkins; Set Decoration: Tessa Davies 
 
BEST CINEMATOGRAPHY
Fanny and Alexander – Sven Nykvist

Flashdance – Don Peterman
The Right Stuff – Caleb Deschanel
WarGames – William A. Fraker
Zelig – Gordon Willis

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Fanny and Alexander (Sweden)

Carmen (Spain)
Entre Nous (France)
Job's Revolt (Hungary)
The Ball (Algeria)
 
ACADEMY HONORARY AWARD
Hal Roach

JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD
M. J. Frankovich

SPECIAL ACHIEVEMENT ACADEMY AWARD
Return of the Jedi – Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston and Phil Tippett 

PRESENTERS
Jane Alexander and Michael Caine (Short Subjects Awards)
Richard Attenborough (Best Director)
Kevin Bacon and Daryl Hannah (Best Sound Editing)
Jennifer Beals and Neil Diamond (Best Adapted Score)
Ray Bolger and Gene Kelly (Best Original Score)
Christie Brinkley and Michael Keaton (Best Sound Mixing)
Matthew Broderick (Best Original Song)
Dyan Cannon and Gene Hackman (Best Supporting Actress)
Frank Capra (Best Picture)
Cheech and Chong (Best Visual Effects)
Joan Collins and Arnold Schwarzenegger (Technical Achievement Awards)
Jackie Cooper and George McFarland (Honorary Award to Hal Roach)
Frank Sinatra (Jean Hersholt Award to M. J. Frankovich)
Anthony Franciosa and Joanna Pacula (Best Cinematography)
John Gavin and Jack Valenti (Best Foreign Language Film)
Mel Gibson and Sissy Spacek (Writing Awards)
Rock Hudson and Liza Minnelli (Best Actress)
Roger Moore and Jane Powell (Best Art Direction)
Timothy Hutton and Mary Tyler Moore (Best Supporting Actor)
Dolly Parton and Sylvester Stallone (Best Actor)
Holly Palance and Jack Palance (Documentary Awards)
Tommy Tune and Twiggy (Best Costume Design)
Robert Wise (Best Film Editing)

PERFORMERS
Herb Alpert, Michael Sembello, and Lani Hall (" Maniac " from Flashdance)
Irene Cara & The National Dance Institute performed...("Flashdance... What a Feeling" from Flashdance)
Mac Davis ("Over You" from Tender Mercies)
Sammy Davis Jr. and Liza Minnelli (" There's No Business Like Show Business ")
Jennifer Holliday ("The Way He Makes Me Feel" from Yentl)
Donna Summer ("Papa, Can You Hear Me?" from Yentl) 




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com