Login | Forgot Password? | Join the Community
50th Academy Awards Ceremony (1978)



50th Academy Awards Ceremony

(1978)

210 minutes

Drama / Family / News

Monday, April 3, 1978 at Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California

Hosted by Bob Hope

BEST PICTURE
Annie Hall

The Goodbye Girl
Julia
Star Wars
The Turning Point 
 
BEST DIRECTOR
Woody AllenAnnie Hall

Steven Spielberg – Close Encounters of the Third Kind
Fred ZinnemannJulia
George LucasStar Wars
Herbert Ross – The Turning Point 
 
BEST ACTOR
Richard Dreyfuss – The Goodbye Girl

Woody AllenAnnie Hall
Richard Burton – Equus
John TravoltaSaturday Night Fever
Marcello Mastroianni – A Special Day 
 
BEST ACTRESS
Diane Keaton – Annie Hall

Marsha Mason – The Goodbye Girl
Jane FondaJulia
Anne Bancroft – The Turning Point
Shirley MacLaine – The Turning Point 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Jason RobardsJulia

Peter Firth – Equus
Maximilian SchellJulia
Alec Guiness – Star Wars
Mikhail Baryshnikov – The Turning Point 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Vanessa RedgraveJulia

Melinda Dillon – Close Encounters of the Third Kind
Quinn Cummings – The Goodbye Girl
Tuesday Weld – Looking for Mr. Goodbar
Leslie Browne – The Turning Point 
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Annie Hall Woody Allen and Marshall Brickman

The Goodbye Girl – Neil Simon
The Late Show – Robert Benton
Star WarsGeorge Lucas
The Turning Point – Arthur Laurents 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Julia – Alvin Sargent

Equus – Peter Shaffer
I Never Promised You a Rose Garden – Gavin Lambert and Lewis John Carlino
Oh, God! – Larry Gelbart
That Obscure Object of Desire – Luis Buñuel and Jean-Claude Carrière 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids?

The Children of Theatre Street
High Grass Circus
Homage to Chagall: The Colours of Love
Union Maids 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
Gravity Is My Enemy

Agueda Martinez: Our People, Our Country
First Edition
Of Time, Tombs and Treasures
The Shetland Experience 
 
BEST LIVE ACTION SHORT
I'll Find a Way

The Absent-Minded Waiter
Floating Free
Notes on the Popular Arts
Spaceborne 
 
BEST ANIMATED SHORT
The Sand Castle

Bead Game
The Doonesbury Special
Jimmy the C 
 
BEST ORIGINAL SCORE
Star Wars – John Williams

Julia – Georges Delerue
The Spy Who Loved Me – Marvin Hamlisch
Mohammad, Messenger of God – Maurice Jarre
Close Encounters of the Third Kind – John Williams 
 
BEST ORIGINAL SONG SCORE OR ADAPTATION SCORE
A Little Night Music – Jonathan Tunick

Pete's Dragon – Al Kasha and Joel Hirschhorn, song; Irwin Kostal, adaptation
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella – Richard M. Sherman and Robert B. Sherman, song; Angela Morley, adaptation 
 
BEST ORIGINAL SONG
"You Light Up My Life" from You Light Up My Life – Music and Lyric by Joseph Brooks

"Candle on the Water" from Pete's Dragon – Music and Lyric by Al Kasha and Joel Hirschhorn
"Someone's Waiting for You" from The Rescuers – Music by Sammy Fain; Lyric by Carol Connors and Ayn Robbins
"The Slipper and the Rose Waltz (He Danced with Me/She Danced with Me)" from The Slipper and the Rose – Music and Lyric by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
"Nobody Does It Better" from The Spy Who Loved Me – Music by Marvin Hamlisch; Lyric by Carole Bayer Sager 
 
BEST COSTUME DESIGN
Star Wars – John Mollo

Airport '77 – Edith Head and Burton Miller
A Little Night Music – Florence Klotz
The Other Side of Midnight – Irene Sharaff
Julia – Anthea Sylbert 
 
BEST SOUND MIXING
Star Wars – Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler and Derek Ball

The Deep – Walter Goss, Dick Alexander, Tom Beckert and Robin Gregory
Close Encounters of the Third Kind – Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall and Gene Cantamessa
Sorcerer – Robert Knudson, Robert Glass, Richard Tyler and Jean-Louis Ducarme
The Turning Point – Theodore Soderberg, Paul Wells, Douglas O. Williams and Jerry Jost 
 
BEST SOUND EDITING
Close Encounters of the Third Kind – Frank E. Warner

Star Wars – Benjamin Burtt, Jr. for the creation of the alien, creature and robot voices 
 
BEST ART DIRECTION
Star Wars – Art Direction: John Barry, Norman Reynolds and Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian

The Spy Who Loved Me – Art Direction: Ken Adam and Peter Lamont; Set Decoration: Hugh Scaife
Close Encounters of the Third Kind – Art Direction: Joe Alves and Dan Lomino; Set Decoration: Phil Abramson
The Turning Point – Art Direction: Albert Brenner; Set Decoration: Marvin March
Airport '77 – Art Direction: George C. Webb; Set Decoration: Mickey S. Michaels 
 
BEST CINEMATOGRAPHY
Close Encounters of the Third Kind – Vilmos Zsigmond

Looking for Mr. Goodbar – William A. Fraker
Islands in the Stream – Fred J. Koenekamp
Julia – Douglas Slocombe
The Turning Point – Robert Surtees 
 
BEST FILM EDITING
Star Wars – Paul Hirsch, Marcia Lucas and Richard Chew

Smokey and the Bandit – Walter Hannemann and Angelo Ross
Close Encounters of the Third Kind – Michael Kahn
Julia – Walter Murch
The Turning Point – William Reynolds 
 
BEST VISUAL EFFECTS
Star Wars – John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune and Robert Blalack

Close Encounters of the Third Kind – Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein and Richard Yuricich 
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Madame Rosa (France)

Iphigenia (Greece)
Operation Thunderbolt (Israel)
A Special Day (Italy)
That Obscure Object of Desire (Spain)

ACADEMY HONORARY AWARD
Margaret Booth
Gordon E. Sawyer
Sidney P. Solow

JEAN HERSHOLT HUMANTARIAN AWARD
Charlton Heston

IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD
Walter Mirisch 
 
PRESENTERS
Fred Astaire (Best Original Song)
Michael Caine and Maggie Smith (Best Supporting Actor)
Paddy Chayefsky (Best Original and Adapted Screenplay)
Bette Davis (Jean Hersholt Humanitarian Award)
Olivia de Havilland (Honorary Award to Margaret Booth)
Kirk Douglas and Raquel Welch (Documentary Awards)
Farrah Fawcett and Marcello Mastroianni (Best Film Editing)
Joan Fontaine (Best Visual Effects)
Jodie Foster, Paul Williams, and Mickey Mouse (Short Subjects Awards)
Greer Garson and Henry Winkler (Best Art Direction)
Janet Gaynor and Walter Matthau (Best Actress)
Johnny Green, Olivia Newton-John, and Henry Mancini (Best Original Score)
Mark Hamill, R2-D2 and C-3PO (Special Achievement Award)
Goldie Hawn and Jon Voight (Best Cinematography)
William Holden and Barbara Stanwyck (Sound Awards)
Stanley Kramer (Irving G. Thalberg Memorial Award)
Jack Nicholson (Best Picture)
Gregory Peck (Voting Rules)
Eva Marie Saint and Jack Valenti (Best Foreign Language Film)
John Travolta (Best Supporting Actress)
Sylvester Stallone (Best Actor)
Cicely Tyson and King Vidor (Best Director)
Billy Dee Williams (Scientific & Technical Awards)
Natalie Wood (Best Costume Design)

PERFORMERS
Boone ("You Light Up My Life" from You Light Up My Life)
Sammy Davis Jr. and Marvin Hamlisch ("Come Light the Candles")
Aretha Franklin ("Nobody Does It Better" from The Spy Who Loved Me )
Gloria Loring ("Candle on the Water" from Pete's Dragon and "Someone's Waiting for You" from The Rescuers)
Jane Powell ("The Slipper and the Rose Waltz (He Danced with Me)" from The Slipper and the Rose)
Debbie Reynolds ("Look How Far We've Come") 




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com