Login | Forgot Password? | Join the Community
45th Academy Awards Ceremony (1973)



45th Academy Awards Ceremony

(1973)

158 minutes

Drama / Family / News

Tuesday, March 27, 1973 at Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California
 
Hosted by Carol Burnett, Michael Caine, Charlton Heston and Rock Hudson

BEST PICTURE
The Godfather – Albert S. Ruddy

Cabaret – Cy Feuer
Deliverance – John Boorman
The Emigrants – Bengt Forslund
Sounder – Robert B. Radnitz 
 
BEST DIRECTOR
Bob Fosse – Cabaret

John Boorman – Deliverance
Francis Ford CoppolaThe Godfather
Joseph L. Mankiewicz – Sleuth
Jan Troell – The Emigrants 
 
BEST ACTOR
Marlon BrandoThe Godfather as Vito Corleone

Michael Caine – Sleuth as Milo Tindle
Peter O'Toole – The Ruling Class as Jack Gurney
Laurence Olivier – Sleuth as Andrew Wyke
Paul Winfield – Sounder as Nathan Lee Morgan 
 
BEST ACTRESS
Liza Minnelli – Cabaret as Sally Bowles

Diana Ross – Lady Sings the Blues as Billie Holiday
Maggie Smith – Travels with My Aunt as Augusta Bertram
Cicely Tyson – Sounder as Rebecca Morgan
Liv Ullmann – The Emigrants as Kristina Nilsson 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Joel Grey – Cabaret as Master of Ceremonies

Eddie Albert – The Heartbreak Kid as Mr. Corcoran
James CaanThe Godfather as Santino "Sonny" Corleone
Robert DuvallThe Godfather as Tom Hagen
Al PacinoThe Godfather as Michael Corleone 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Eileen Heckart – Butterflies Are Free as Mrs. Baker

Jeannie Berlin – The Heartbreak Kid as Lila Kolodny
Geraldine Page – Pete 'n' Tillie as Gertrude
Susan Tyrrell – Fat City as Oma
Shelley Winters – The Poseidon Adventure as Belle Rosen 
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Candidate – Jeremy Larner

The Discreet Charm of the Bourgeoisie – Luis Buñuel and Jean-Claude Carrière
Lady Sings the Blues – Chris Clark, Suzanne de Passe and Terence McCloy
Murmur of the Heart – Louis Malle
Young Winston – Carl Foreman 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The GodfatherFrancis Ford Coppola and Mario Puzo from The Godfather by Puzo

Cabaret – Jay Presson Allen from Cabaret by Fred Ebb and John Kander
The Emigrants – Bengt Forslund and Jan Troell from The Emigrants and Unto a Good Land by Vilhelm Moberg
Pete 'n' Tillie – Julius J. Epstein from Witch's Milk and Peter De Vries
Sounder – Lonne Elder III from Sounder by William H. Armstrong 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Marjoe – Sarah Kernochan and Howard Smith

Ape and Super-Ape – Bert Haanstra
Malcolm X – Arnold Perl and Marvin Worth
Manson – Robert Hendrickson and Laurence Merrick
The Silent Revolution – Eckehard Munck 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
This Tiny World – Charles Huguenot van der Linden and Martina Huguenot van der Linden

Hundertwasser's Rainy Day – Peter Schamoni
K-Z – Giorgio Treves
Selling Out – Tadeusz Jaworski
The Tide of Traffic – Humphrey Swingler 
 
BEST ORIGINAL SONG
"The Morning After" from The Poseidon Adventure – Joel Hirschhorn and Al Kasha

"Ben" from Ben – Don Black and Walter Scharf
"Come Follow, Follow Me" from The Little Ark – Fred Karlin and Marsha Karlin
"Marmalade, Molasses & Honey" from The Life and Times of Judge Roy Bean – Alan Bergman, Marilyn Bergman and Maurice Jarre
"Strange Are the Ways of Love" from The Stepmother – Sammy Fain and Paul Francis Webster 
 
BEST LIVE ACTION SHORT
Norman Rockwell's World... An American Dream – Richard Barclay

Frog Story – Ray Gideon and Ron Satlof
Solo – David Adams 
 
BEST ANIMATED SHORT
A Christmas Carol – Richard Williams

Kama Sutra Rides Again – Bob Godfrey
Tup Tup – Nedeljko Dragic 
 
BEST SCORE ORIGINAL DRAMATIC  
Limelight Charlie Chaplin, Raymond Rasch and Larry Russell

Images – John Williams
Napoleon and Samantha – Buddy Baker
The Poseidon Adventure – John Williams
Sleuth – John Addison 
 
BEST SCORE ADAPTION AND ORIGINAL SONG
Cabaret – Adaptation: Ralph Burns

Lady Sings the Blues – Adaptation: Gil Askey
Man of La Mancha – Adaptation: Laurence Rosenthal 
 
BEST COSTUME DESIGN
Travels with My Aunt – Anthony Designer

The Godfather – Anna Hill Johnstone
Lady Sings the Blues – Ray Aghayan, Norma Koch and Bob Mackie
The Poseidon Adventure – Paul Zastupnevich
Young Winston – Anthony Mendleson 
 
BEST SOUND MIXING
Cabaret – David Hildyard and Robert Knudson

Butterflies Are Free – Charles T. Knight and Arthur Piantadosi
The Candidate – Gene Cantamessa and Richard Portman
The Godfather – Charles Grenzbach, Chris Newman and Richard Portman
The Poseidon Adventure – Herman Lewis and Theodore Soderberg 
 
BEST ART DIRECTION
Cabaret – Art Direction: Jurgen Kiebach and Rolf Zehetbauer; Set Decoration: Herbert Strabel
  Lady Sings the Blues – Art Direction: Carl Anderson; Set Decoration: Reg Allen
The Poseidon Adventure – Art Direction: William Creber; Set Decoration: Raphael Bretton
Travels with My Aunt – Art Direction: John Box, Robert W. Laing and Gil Parrondo
Young Winston – Art Direction: Donald M. Ashton, Geoffrey Drake, John Graysmark and William Hutchinson; Set Decoration: Peter James 
 
BEST CINEMATOGRAPHY
Cabaret – Geoffrey Unsworth

1776 – Harry Stradling, Jr.
Butterflies Are Free – Charles Lang
The Poseidon Adventure – Harold E. Stine
Travels with My Aunt – Douglas Slocombe 
 
BEST FILM EDITING
Cabaret – David Bretherton

Deliverance – Tom Priestley
The Godfather – William H. Reynolds and Peter Zinner
The Hot Rock – Fred W. Berger and Frank P. Keller
The Poseidon Adventure – Harold F. Kress

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Discreet Charm of the Bourgeoisie (France) in French – Luis Buñuel

The Dawns Here Are Quiet (USSR) in Russian – Stanislav Rostotsky
I Love You Rosa (Israel) in Hebrew – Moshé Mizrahi
My Dearest Senorita (Spain) in Spanish – Jaime de Armiñán
The New Land (Sweden) in Swedish – Jan Troell 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
Charles S. Boren
Edward G. Robinson 
 
PRESENTERS
Eddie Albert and Edward Albert (Best Sound)
Julie Andrews and George Stevens (Best Director)
Bea Arthur and Peter Boyle (Short Subjects Awards)
Marisa Berenson and Michael Caine (Best Costume Design)
Candice Bergen and Billy Dee Williams (Best Cinematography)
Sonny Bono and Cher (Best Original Song)
Dyan Cannon and Burt Reynolds (Music Awards)
James Coburn and Diana Ross (Best Supporting Actor)
Robert Duvall and Cloris Leachman (Best Supporting Actress)
Clint Eastwood (Best Picture)
Greer Garson and Laurence Harvey (Best Art Direction and Set Decoration)
John Gavin and Katharine Ross (Best Film Editing)
Gene Hackman and Raquel Welch (Best Actress)
Charlton Heston (Honorary Award to Edward G. Robinson)
Angela Lansbury (Opening Musical Number)
Jack Lemmon (Writing Awards)
Roger Moore and Liv Ullmann (Best Actor)
Merle Oberon (Best Visual Effects)
Frank Sinatra (Jean Hersholt Humanitarian Award)
Elke Sommer and Jack Valenti (Best Foreign Language Film)
Robert Wagner and Natalie Wood (Documentary Awards)
Richard Walsh (Honorary Award to Charles S. Boren)

PERFORMERS
Glen Campbell and The Mike Curb Congregation ("Marmalade, Molasses & Honey" from The Life and Times of Judge Roy Bean )
Diahann Carroll ("Strange Are the Ways of Love" from The Stepmother)
Michael Jackson ("Ben" from Ben)
The Springfield Revival ("Come Follow, Follow Me" from The Little Ark)
Connie Stevens ("The Morning After" from The Poseidon Adventure) 




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com