Login | Forgot Password? | Join the Community
32nd Academy Awards Ceremony (1960)



32nd Academy Awards Ceremony

(1960)

100 minutes

Drama / Family / News

April 4, 1960 at RKO Pantages Theatre, Hollywood, California

Hosted by Bob Hope

BEST PICTURE
Ben-Hur

Anatomy of a Murder
Room at the Top
The Diary of Anne Frank
The Nun's Story 
 
BEST DIRECTOR
William WylerBen-Hur

Jack Clayton – Room at the Top
Billy WilderSome Like It Hot
George Stevens – The Diary of Anne Frank
Fred Zinnemann – The Nun's Story 
 
BEST ACTOR
Charlton HestonBen-Hur

James StewartAnatomy of a Murder
Laurence Harvey – Room at the Top
Jack LemmonSome Like It Hot
Paul Muni – The Last Angry Man 
 
BEST ACTRESS
Simone Signoret – Room at the Top

Doris DayPillow Talk
Katharine HepburnSuddenly , Last Summer
Elizabeth TaylorSuddenly , Last Summer
Audrey Hepburn – The Nun's Story 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Hugh GriffithBen-Hur

Arthur O'ConnellAnatomy of a Murder
George C. ScottAnatomy of a Murder
Ed Wynn – The Diary of Anne Frank
Robert VaughnThe Young Philadelphians 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Shelley Winters – The Diary of Anne Frank

Hermione Baddeley – Room at the Top
Susan KohnerImitation of Life
Juanita Moore – Imitation of Life
Thelma RitterPillow Talk  
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Pillow Talk – Russell Rouse, Clarence Greene, Stanley Shapiro and Maurice Richlin

North by Northwest – Ernest Lehman
The 400 Blows – François Truffaut and Marcel Moussy
Operation Petticoat – Paul King, Joseph J. Stone, Stanley Shapiro and Maurice Richlin
Wild Strawberries – Ingmar Bergman 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Room at the Top – Neil Paterson

Anatomy of a Murder – Wendell Mayes
Ben-Hur – Karl Tunberg
Some Like It Hot Billy Wilder and I. A. L. Diamond
The Nun's Story – Robert Anderson 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Serengeti Shall Not Die

The Race for Space 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
Glas

Donald in Mathmagic Land
From Generation to Generation 
 
BEST LIVE ACTION SHORT
The Golden Fish

Between the Tides
Mysteries of the Deep
The Running, Jumping and Standing-Still Film
Skyscraper 
 
BEST ANIMATED SHORT
Moonbird

Mexicali Shmoes
Noah's Ark
The Violinist 
 
BEST DRAMATIC OR COMEDY SCORE
Ben-Hur – Miklós Rózsa

On the Beach – Ernest Gold
Pillow Talk – Frank DeVol
The Diary of Anne Frank – Alfred Newman
The Nun's Story – Franz Waxman 
 
BEST MUSICAL SCORE
Porgy and Bess – André Previn and Ken Darby

L'il Abner – Nelson Riddle and Joseph J. Lilley
Say One for Me – Lionel Newman
Sleeping Beauty – George Bruns
The Five Pennies – Leith Stevens 
 
BEST ORIGINAL SONG
"High Hopes" from A Hole in the Head – Music by Jimmy Van Heusen; Lyric by Sammy Cahn

"The Best of Everything" from The Best of Everything – Music by Alfred Newman; Lyric by Sammy Cahn
"The Five Pennies" from The Five Pennies – Music and Lyric by Sylvia Fine
"The Hanging Tree" from The Hanging Tree – Music by Jerry Livingston; Lyric by Mack David
"Strange Are The Ways of Love" from The Young Land – Music by Dimitri Tiomkin; Lyric by Ned Washington 
 
BEST SOUND RECORDING
Ben-Hur – Franklin Milton, MGM Studio Sound Department

Journey to the Center of the Earth – Carlton W. Faulkner, Twentieth Century-Fox Studio Sound Department
Libel – A. W. Watkins, MGM London Studio Sound Department
Porgy and Bess – Gordon E. Sawyer and Fred Hynes, Samuel Goldwyn Studio Sound Department and Todd-AO Sound Department
The Nun's Story – George Groves, Warner Bros. Studio Sound Department 
 
BEST ART DIRECTION, BLACK AND WHITE
The Diary of Anne Frank – Art Direction: Lyle R. Wheeler and George W. Davis; Set Decoration: Walter M. Scott and Stuart A. Reiss

Career – Art Direction: Hal Pereira and Walter Tyler; Set Decoration: Sam Comer and Arthur Krams
Some Like It Hot – Art Direction: Ted Haworth; Set Decoration: Edward G. Boyle
Suddenly , Last Summer – Art Direction: Oliver Messel and William Kellner; Set Decoration: Scot Slimon
The Last Angry Man – Art Direction: Carl Anderson; Set Decoration: William Kiernan 
 
BEST ART DIRECTION, COLOR
Ben-Hur – Art Direction: William A. Horning and Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt

Journey to the Center of the Earth – Art Direction: Lyle R. Wheeler; Set Decoration: Franz Bachelin and Herman A. Blumenthal
North by Northwest – Art Direction: William A. Horning, Robert Boyle and Merrill Pye; Set Decoration: Henry Grace and Frank McKelvy
Pillow Talk – Art Direction: Richard H. Riedel; Set Decoration: Russell A. Gausman and Ruby R. Levitt
The Big Fisherman – Art Direction: John DeCuir; Set Decoration: Julia Heron 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
The Diary of Anne Frank – William C. Mellor

Anatomy of a Murder – Sam Leavitt
Career – Joseph LaShelle
Some Like It Hot – Charles Lang, Jr.
The Young Philadelphians – Harry Stradling, Sr. 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
Ben-Hur – Robert L. Surtees

Porgy and Bess – Leon Shamroy
The Big Fisherman – Lee Garmes
The Five Pennies – Daniel L. Fapp
The Nun's Story – Franz Planer 
 
BEST COSTUME DESIGN, BLACK AND WHITE
Some Like It Hot – Orry-Kelly

Career – Edith Head
The Diary of Anne Frank – Charles LeMaire and Mary Wills
The Gazebo – Helen Rose
The Young Philadelphians – Howard Shoup 
 
BEST COSTUME DESIGN, COLOR
Ben-Hur – Elizabeth Haffenden

Porgy and Bess – Irene Sharaff
The Best of Everything – Adele Palmer
The Big Fisherman – Renie
The Five Pennies – Edith Head 
 
BEST FILM EDITING
Ben-Hur – Ralph E. Winters and John D. Dunning

Anatomy of a Murder – Louis R. Loeffler
North by Northwest – George Tomasini
On the Beach – Frederic Knudtson
The Nun's Story – Walter Thompson 
 
BEST VISUAL EFFECTS
Ben-Hur – A. Arnold Gillespie, Robert MacDonald and Milo Lory

Journey to the Center of the Earth – L. B. Abbott, James B. Gordon and Carl Faulkner 
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Black Orpheus (France)

The Bridge (Germany)
The Village on the River (Netherlands)
The Great War (Italy)
Paw (Denmark)

ACADEMY HONORARY AWARD
Buster Keaton
Lee De Forest 
 
JEAN HORSHOLT HUMANITARIAN AWARD
Bob Hope

PRESENTERS
Richard Conte and Angie Dickinson (Art Direction and Set Decoration Awards)
Gary Cooper (Best Picture)
Tony Curtis and Janet Leigh (Writing Awards)
Edward Curtiss (Cinematography Awards)
Arlene Dahl and Fernando Lamas (Costume Design Awards)
Doris Day (Best Original Song)
Olivia de Havilland and Edmond O'Brien (Best Supporting Actor)
Mitzi Gaynor (Documentary Awards)
Haya Harareet (Best Visual Effects)
Susan Hayward (Best Actor)
Rock Hudson (Best Actress)
Eric Johnston (Best Foreign Language Film)
B.B. Kahane (Jean Hersholt Humanitarian Award)
Gene Kelly (Music Awards)
Hope Lange and Carl Reiner (Short Subjects Awards)
Barbara Rush (Best Film Editing)
Robert Wagner and Natalie Wood (Best Sound Recording)
John Wayne (Best Director)

PERFORMERS
Sammy Davis Jr. ("High Hopes" from A Hole in the Head )
Gogi Grant ("Strange Are the Ways of Love" from The Young Land )
Joni James ("The Five Pennies" from The Five Pennies)
Frankie Laine ("The Hanging Tree" from The Hanging Tree)
Frankie Vaughan ("The Best of Everything" from The Best of Everything) 




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com