Login | Forgot Password? | Join the Community
24th Academy Awards Ceremony (1952)



24th Academy Awards Ceremony

(1952)

Drama / Family / News

March 20, 1952 at RKO Pantages Theatre, Hollywood, California

Hosted by Danny Kaye

BEST PICTURE
An American in Paris

Decision Before Dawn
A Place in the Sun
Quo Vadis
A Streetcar Named Desire 
 
BEST DIRECTOR
George StevensA Place in the Sun

John HustonThe African Queen
Elia KazanA Streetcar Named Desire
Vincente Minnelli – An American in Paris
William WylerDetective Story 
 
BEST ACTOR
Humphrey BogartThe African Queen

Marlon BrandoA Streetcar Named Desire
Montgomery CliftA Place in the Sun
Arthur Kennedy – Bright Victory
Fredric March – Death of a Salesman 
 
BEST ACTRESS
Vivien LeighA Streetcar Named Desire

Katharine HepburnThe African Queen
Eleanor ParkerDetective Story
Shelley WintersA Place in the Sun
Jane Wyman – The Blue Veil 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Karl MaldenA Streetcar Named Desire

Leo GennQuo Vadis
Kevin McCarthy – Death of a Salesman
Peter UstinovQuo Vadis
Gig YoungCome Fill the Cup  
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Kim HunterA Streetcar Named Desire

Joan Blondell – The Blue Veil
Mildred Dunnock – Death of a Salesman
Lee GrantDetective Story
Thelma Ritter – The Mating Season 
 
BEST SCREENPLAY
A Place in the Sun – Michael Wilson and Harry Brown

The African Queen – James Agee and John Huston
La Ronde – Jacques Natanson and Max Ophuls
A Streetcar Named Desire – Tennessee Williams
Detective Story – Philip Yordan and Robert Wyler 
 
BEST STORY AND SCREENPLAY
An American in Paris – Alan Jay Lerner

David and Bathsheba – Philip Dunne
The Well – Clarence Greene and Russell Rouse
Go for Broke! – Robert Pirosh
The Big Carnival – Billy Wilder, Lesser Samuels and Walter Newman 
 
BEST STORY
Seven Days to Noon – Paul Dehn and James Bernard

Bullfighter and the Lady – Budd Boetticher and Ray Nazarro
Teresa – Alfred Hayes and Stewart Stern
The Frogmen – Oscar Millard
Here Comes the Groom – Robert Riskin and Liam O'Brien 
 
BEST ANIMATED SHORT FILM
The Two Mouseketeers

Lambert the Sheepish Lion
Rooty Toot Toot 
 
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Kon-Tiki

I Was a Communist for the F.B.I. 
 
BEST DOCUMENTARY SHORT
Benjy

One Who Came Back
The Seeing Eye 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, ONE-REEL
World of Kids

Ridin' the Rails
The Story of Time 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, TWO-REEL
Nature's Half Acre

Balzac
Danger Under the Sea 
 
BEST DRAMATIC OR COMEDY SCORE
A Place in the Sun – Franz Waxman

David and Bathsheba – Alfred Newman
Death of a Salesman – Alex North
A Streetcar Named Desire – Alex North
Quo Vadis – Miklos Rozsa 
 
BEST MUSICAL SCORE
An American in Paris – Johnny Green and Saul Chaplin

The Great Caruso – Peter Herman Adler and Johnny Green
Show Boat – Adolph Deutsch and Conrad Salinger
On the Riviera – Alfred Newman
Alice in Wonderland – Oliver Wallace 
 
BEST ORIGINAL SONG
"In the Cool, Cool, Cool of the Evening" from Here Comes the Groom – Music by Hoagy Carmichael; Lyric by Johnny Mercer

"A Kiss to Build a Dream On" from The Strip – Music and Lyric by Bert Kalmar, Harry Ruby and Oscar Hammerstein II
"Never" from Golden Girl – Music by Lionel Newman; Lyric by Eliot Daniel
"Too Late Now" from Royal Wedding – Music by Burton Lane; Lyric by Alan Jay Lerner
"Wonder Why" from Rich, Young and Pretty – Music by Nicholas Brodszky; Lyric by Sammy Cahn 
 
BEST SOUND RECORDING
The Great Caruso – Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department

Two Tickets to Broadway – John O. Aalberg, RKO Radio Studio Sound Department
I Want You – Gordon Sawyer, Samuel Goldwyn Studio Sound Department
Bright Victory – Leslie I. Carey, Universal-International Studio Sound Department
A Streetcar Named Desire – Nathan Levinson, Warner Bros. Studio Sound Department 
 
BEST ART DIRECTION, BLACK AND WHITE
A Streetcar Named Desire – Art Direction: Richard Day; Set Decoration: George James Hopkins
La Ronde – Art Direction and Set Decoration: D'Eaubonne

Too Young to Kiss – Art Direction: Cedric Gibbons and Paul Groesse; Set Decoration: Edwin B. Willis and Jack D. Moore
House on Telegraph Hill – Art Direction: Lyle Wheeler and John DeCuir; Set Decoration: Thomas Little and Paul S. Fox
Fourteen Hours – Art Direction: Lyle Wheeler and Leland Fuller; Set Decoration: Thomas Little and Fred J. Rode 
 
BEST ART DIRECTION, COLOR
An American in Paris – Art Direction: Cedric Gibbons and Preston Ames; Set Decoration: Edwin B. Willis and Keogh Gleason

Tales of Hoffmann – Art Direction and Set Decoration: Hein Heckroth
Quo Vadis – Art Direction: William A. Horning, Cedric Gibbons and Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt
David and Bathsheba – Art Direction: Lyle Wheeler and George Davis; Set Decoration: Thomas Little and Paul S. Fox
On the Riviera – Art Direction: Lyle Wheeler and Leland Fuller; Musical Settings: Joseph C. Wright; Set Decoration: Thomas Little and Walter M. Scott 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
A Place in the Sun – William C. Mellor

The Frogmen – Norbert Brodine
Strangers on a Train – Robert Burks
Death of a Salesman – Franz Planer
A Streetcar Named Desire – Harry Stradling 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
An American in Paris – Alfred Gilks and John Alton

Show Boat – Charles Rosher
When Worlds Collide – John F. Seitz and W. Howard Greene
David and Bathsheba – Leon Shamroy
Quo Vadis – Robert Surtees and William V. Skall 
 
BEST COSTUME DESIGN, BLACK AND WHITE
A Place in the Sun – Edith Head

A Streetcar Named Desire – Lucinda Ballard
The Model and the Marriage Broker – Charles LeMaire and Renie
Kind Lady – Walter Plunkett and Gile Steele
The Mudlark – Edward Stevenson and Margaret Furse 
 
BEST COSTUME DESIGN, COLOR
An American in Paris – Orry-Kelly, Walter Plunkett and Irene Sharaff

Tales of Hoffmann – Hein Heckroth
David and Bathsheba – Charles LeMaire and Edward Stevenson
Quo Vadis – Herschel McCoy
The Great Caruso – Helen Rose and Gile Steele 
 
BEST FILM EDITING
A Place in the Sun – William Hornbeck

An American in Paris – Adrienne Fazan
The Well – Chester Schaeffer
Decision Before Dawn – Dorothy Spencer
Quo Vadis – Ralph E. Winters 
 
BEST VISUAL EFFECT
When Worlds Collide 

 
ACADEMY HONORARY AWARD
Gene Kelly 
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Rashomon (Japan) 
 
IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Arthur Freed 
 
PRESENTERS
Lucille Ball (Short Subject Awards)
Charles Brackett (Honorary Award to Gene Kelly)
Leslie Caron (Best Foreign Language Film)
Marge and Gower Champion (Best Art Direction)
Cyd Charisse (Best Sound Recording)
Ronald Colman (Best Actress)
Sally Forrest (Best Special Effects)
Zsa Zsa Gabor (Best Costume Design)
Greer Garson (Best Actor)
Jesse L. Lasky (Best Picture)
Claire Luce (Writing Awards)
Joseph Mankiewicz (Best Director)
George Murphy (Scientific & Technical Awards)
Donald O'Connor (Music Awards)
Janice Rule (Documentary Awards)
George Sanders (Best Supporting Actress)
Constance Smith (Best Film Editing)
Claire Trevor (Best Supporting Actor)
Vera-Ellen (Best Cinematography)
Darryl F. Zanuck (Irving G. Thalberg Memorial Award) 
 
PERFORMERS
Kay Brown
Dick Haymes
Howard Keel and Jane Powell
Jane Wyman 




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com