Login | Forgot Password? | Join the Community
13th Academy Awards Ceremony (1941)



13th Academy Awards Ceremony

(1941)

Drama / Family / News

February 27, 1941 at Biltmore Bowl, Biltmore Hotel Los Angeles, California
 
Hosted by Walter Wanger

Oscars Awarded:

BEST PICTURE
Rebecca

All This, and Heaven Too
Foreign Correspondent
The Grapes of Wrath
The Great Dictator
Kitty Foyle
The Letter
The Long Voyage Home
Our Town
The Philadelphia Story  
 
BEST DIRECTOR
John FordThe Grapes of Wrath

George CukorThe Philadelphia Story
Alfred HitchcockRebecca
Sam WoodKitty Foyle
William Wyler – The Letter 
 
BEST ACTOR
James StewartThe Philadelphia Story

Charlie ChaplinThe Great Dictator
Henry FondaThe Grapes of Wrath
Raymond Massey – Abe Lincoln in Illinois
Laurence OlivierRebecca  
 
BEST ACTRESS
Ginger RogersKitty Foyle

Bette Davis – The Letter
Joan FontaineRebecca
Katharine HepburnThe Philadelphia Story
Martha ScottOur Town 
 
BEST SUPPORTING ACTOR 
Walter BrennanThe Westerner

Albert Basserman – Foreign Correspondent
William Gargan – They Knew What They Wanted
Jack OakieThe Great Dictator
James Stephenson – The Letter 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Jane Darwell – The Grapes of Wrath

Judith AndersonRebecca
Ruth Hussey – The Philadelphia Story
Barbara O'Neil – All This, and Heaven Too
Marjorie Rambeau – Primrose Path 
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Great McGinty – Preston Sturges

Foreign Correspondent – Charles Bennett and Joan Harrison
Dr. Ehrlich's Magic Bullet – Norman Burnside, Heinz Herald and John Huston
The Great Dictator Charlie Chaplin
Angels Over Broadway – Ben Hecht 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Philadelphia Story – Donald Ogden Stewart

The Grapes of Wrath – Nunnally Johnson
The Long Voyage Home – Dudley Nichols
Rebecca – Robert E. Sherwood and Joan Harrison
Kitty Foyle – Dalton Trumbo 
 
BEST STORY
Arise, My Love – Benjamin Glazer and John S. Toldy

Edison, the Man – Hugo Butler and Dore Schary
The Westerner – Stuart N. Lake
My Favorite Wife – Leo McCarey, Samuel Spewack and Bella Spewack
Comrade X – Walter Reisch 
 
BEST SOUND RECORDING
Strike Up the Band – Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department

Too Many Husbands – John Livadary, Columbia Studio Sound Department
The Howards of Virginia – Jack Whitney, General Service Sound Department
Captain Caution – Elmer A. Raguse, Hal Roach Studio Sound Department
North West Mounted Police – Loren L. Ryder, Paramount Studio Sound Department
Behind the News – Charles L. Lootens, Republic Studio Sound Department
Kitty Foyle – John Aalberg, RKO Radio Studio Sound Department
Our Town – Thomas T. Moulton, Samuel Goldwyn Studio Sound Department
The Grapes of Wrath – E. H. Hansen, Fox Studio Sound Department
Spring Parade – Bernard B. Brown, Universal Studio Sound Department
The Sea Hawk – Nathan Levinson, Warner Bros. Studio Sound Department 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, ONE-REEL
Quicker'n a Wink – Pete Smith and MGM

London Can Take It! – Warner Bros.
More About Nostradamus – MGM
Siege – RKO Radio 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, TWO-REEL
Teddy, the Rough Rider – Warner Bros.

Eyes of the Navy – MGM
Service With the Colors – Warner Bros. 
 
BEST ANIMATED SHORT FILM
The Milky Way – MGM

Puss Gets the Boot – MGM
A Wild Hare – Leon Schlesinger and Warner Bros. 
 
BEST SCORE
Tin Pan Alley – Alfred Newman

Irene – Anthony Collins
Our Town – Aaron Copland
Hit Parade of 1941 – Cy Feuer,
The Sea Hawk – Erich Wolfgang Korngold
Spring Parade – Charles Previn
Second Chorus – Artie Shaw
Strike Up the Band – Georgie Stoll and Roger Edens
Arise, My Love – Victor Young 
 
BEST ORIGINAL SCORE 
Pinocchio – Leigh Harline, Paul J. Smith and Ned Washington

Our Town – Aaron Copland
The Fight for Life – Louis Gruenberg
The Howards of Virginia – Richard Hageman
The Long Voyage Home – Richard Hageman
One Million B.C. – Werner Heymann
The Mark of Zorro – Alfred Newman
The Thief of Bagdad – Miklos Rozsa
The House of Seven Gables – Frank Skinner
The Letter – Max Steiner
Waterloo Bridge – Herbert Stothart
Rebecca – Franz Waxman
My Favorite Wife – Roy Webb
The Great Dictator – Meredith Willson
Arizona – Victor Young
The Dark Command – Victor Young
North West Mounted Police – Victor Young 
 
BEST ORIGINAL SONG
"When You Wish upon a Star" from Pinocchio – Music by Leigh Harline; Lyric by Ned Washington

"Down Argentine Way" from Down Argentine Way – Music by Harry Warren; Lyric by Mack Gordon
"I'd Know You Anywhere" from You'll Find Out – Music by Jimmy McHugh; Lyric by Johnny Mercer
"It's a Blue World" from Music in My Heart – Music and Lyric by Chet Forrest and Bob Wright
"Love of My Life" from Second Chorus – Music by Artie Shaw; Lyric by Johnny Mercer
"Only Forever" from Rhythm on the River – Music by James V. Monaco; Lyric by John Burke
"Our Love Affair" from Strike Up the Band – Music and Lyric by Roger Edens and Arthur Freed
"Waltzing in the Clouds" from Spring Parade – Music by Robert Stolz; Lyric by Gus Kahn
"Who Am I?" from Hit Parade of 1941 – Music by Jule Styne; Lyric by Walter Bullock 
 
BEST ART DIRECTION, BLACK AND WHITE
Pride and Prejudice – Cedric Gibbons and Paul Groesse

Arizona – Lionel Banks and Robert Peterson
The Westerner – James Basevi
Lillian Russell – Richard Day and Joseph C. Wright
Arise, My Love – Hans Dreier and Robert Usher
My Son, My Son! – John DuCasse Schulze
Foreign Correspondent – Alexander Golitzen
The Sea Hawk – Anton Grot
The Dark Command – John Victor Mackay
The Boys From Syracuse – John Otterson
My Favorite Wife – Van Nest Polglase and Mark-Lee Kirk
Our Town – Lewis J. Rachmil
Rebecca – Lyle Wheeler 
 
BEST ART DIRECTION, COLOR
The Thief of Bagdad – Vincent Korda

Down Argentine Way – Richard Day and Joseph C. Wright
North West Mounted Police – Hans Dreier and Roland Anderson
Bitter Sweet – Cedric Gibbons and John S. Detlie 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
Rebecca – George Barnes

The Letter – Gaetano Gaudio
All This, and Heaven Too – Ernest Haller
Abe Lincoln in Illinois – James Wong Howe
Arise, My Love – Charles B. Lang, Jr.
Foreign Correspondent – Rudolph Maté
Boom Town – Harold Rosson
Waterloo Bridge – Joseph Ruttenberg
The Long Voyage Home – Gregg Toland
Spring Parade – Joseph Valentine 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
The Thief of Bagdad – Georges Perinal

Bitter Sweet – Oliver T. Marsh and Allen Davey
The Blue Bird – Arthur C. Miller and Ray Rennahan
North West Mounted Police – Victor Milner and W. Howard Greene
Down Argentine Way – Leon Shamroy and Ray Rennahan
Northwest Passage – Sidney Wagner and William V. Skall 
 
BEST FILM EDITING
North West Mounted Police – Anne Bauchens

Rebecca – Hal C. Kern
The Letter – Warren Low
The Grapes of Wrath – Robert L. Simpson
The Long Voyage Home – Sherman Todd 
 
BEST VISUAL EFFECTS
The Thief of Bagdad – Photography: Lawrence Butler; Sound: Jack Whitney

Rebecca – Photography: Jack Cosgrove; Sound: Arthur Johns
Foreign Correspondent – Photography: Paul Eagler; Sound: Thomas T. Moulton
Dr. Cyclops – Photography: Farciot Edouart and Gordon Jennings; Sound: Loren Ryder
Typhoon – Photography: Farciot Edouart and Gordon Jennings; Sound: Loren Ryder
The Boys From Syracuse – Photography: John P. Fulton; Sound: Bernard B. Brown and Joseph Lapis
The Invisible Man Returns – Photography: John P. Fulton; Sound: Bernard B. Brown and William Hedgecock
Boom Town – Photography: A. Arnold Gillespie; Sound: Douglas Shearer
The Sea Hawk – Photography: Byron Haskin; Sound: Nathan Levinson
The Long Voyage Home – Photography: R. T. Layton and R. O. Binger; Sound: Thomas T. Moulton
Women in War – Photography: Howard J. Lydecker, William Bradford and Ellis J. Thackery; Sound: Herbert Norsch
One Million B.C. – Photography: Roy Seawright; Sound: Elmer Raguse
The Blue Bird – Photography: Fred Sersen; Sound: E.H. Hansen
Swiss Family Robinson – Photography: Vernon L. Walker; Sound: John O. Aalberg 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
Bob Hope
Colonel Nathan Levinson




Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com