Login | Forgot Password? | Join the Community
12th Academy Awards Ceremony (1940)



12th Academy Awards Ceremony

(1940)

Drama / Family / News

February 29, 1940 at Cocoanut Grove, The Ambassador Hotel, Los Angeles, California

Hosted by Bob Hope

BEST PICTURE
Gone With the Wind

Dark Victory
Goodbye, Mr. Chips
Love Affair
Mr. Smith Goes to Washington
Ninotchka
Of Mice and Men
Stagecoach
The Wizard of Oz
Wuthering Heights 
 
BEST DIRECTOR
Victor FlemingGone With the Wind

Frank CapraMr. Smith Goes to Washington
John FordStagecoach
Sam Wood – Goodbye, Mr. Chips
William Wyler – Wuthering Heights 
 
BEST ACTOR
Robert Donat – Goodbye, Mr. Chips

Clark GableGone With the Wind
Laurence Olivier – Wuthering Heights
Mickey Rooney – Babes in Arms
James StewartMr. Smith Goes to Washington  
 
BEST ACTRESS
Vivien LeighGone With the Wind

Bette DavisDark Victory
Irene DunneLove Affair
Greta Garbo – Ninotchka
Greer Garson – Goodbye, Mr. Chips 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Thomas Mitchell Stagecoach

Brian Aherne – Juarez
Harry CareyMr. Smith Goes to Washington
Brian Donlevy – Beau Geste
Claude RainsMr. Smith Goes to Washington  
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Hattie McDanielGone With the Wind

Olivia de HavillandGone With the Wind
Geraldine Fitzgerald – Wuthering Heights
Edna May Oliver – Drums Along the Mohawk
Maria Ouspenskaya – Love Affair  
 
BEST STORY
Mr. Smith Goes to Washington – Lewis R. Foster

Love Affair – Mildred Cram and Leo McCarey
Bachelor Mother – Felix Jackson
Ninotchka – Melchior Lengyel
Young Mr. Lincoln – Lamar Trotti 
 
BEST SCREENPLAY
Gone With the Wind – Sidney Howard

Ninotchka – Charles Brackett, Walter Reisch, and Billy Wilder
Mr. Smith Goes to Washington – Sidney Buchman
Wuthering Heights – Ben Hecht and Charles MacArthur
Goodbye, Mr. Chips – Eric Maschwitz, R. C. Sherriff and Claudine West 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, ONE-REEL
Busy Little Bears – Paramount Pictures

Information Please – RKO Radio
Prophet Without Honor – MGM
Sword Fishing – Warner Bros. 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, TWO-REEL
Sons of Liberty – Warner Bros.

Drunk Driving – MGM
Five Times Five – RKO Radio 
 
BEST ANIMATED SHORT FILM
The Ugly Duckling – Walt Disney Productions and RKO Radio

Detouring America – Warner Bros.
Peace on Earth – MGM
The Pointer – Walt Disney Productions and RKO Radio 
 
BEST SCORE
Stagecoach – Richard Hageman, Frank Harling, John Leipold, and Leo Shuken

The Great Victor Herbert – Phil Boutelje and Arthur Lange
Of Mice and Men – Aaron Copland
Babes in Arms – Roger Edens and George E. Stoll
She Married a Cop – Cy Feuer
Intermezzo – Lou Forbes
The Private Lives of Elizabeth and Essex – Erich Wolfgang Korngold
The Hunchback of Notre Dame – Alfred Newman
They Shall Have Music – Alfred Newman
First Love – Charles Previn
Swanee River – Louis Silvers
Mr. Smith Goes to Washington – Dimitri Tiomkin
Way Down South – Victor Young 
 
BEST ORIGINAL SCORE
The Wizard of Oz – Herbert Stothart

Nurse Edith Cavell – Anthony Collins
Of Mice and Men – Aaron Copland
The Man in the Iron Mask – Lud Gluskin and Lucien Moraweck
Eternally Yours – Werner Janssen
The Rains Came – Alfred Newman
Wuthering Heights – Alfred Newman
Dark Victory – Max Steiner
Gone With the Wind – Max Steiner
Golden Boy – Victor Young
Gulliver's Travels – Victor Young
Man of Conquest – Victor Young 
 
BEST SONG
"Over the Rainbow" from The Wizard of Oz – Music by Harold Arlen; Lyric by E. Y. Harburg

"Faithful Forever" from Gulliver's Travels – Music by Ralph Rainger; Lyric by Leo Robin
"I Poured My Heart Into a Song" from Second Fiddle – Music and Lyric by Irving Berlin
"Wishing" from Love Affair – Music and Lyric by Buddy de Sylva 
 
BEST SOUND RECORDING
When Tomorrow Comes – Bernard B. Brown, Universal Studio Sound Department

Mr. Smith Goes to Washington – John Livadary, Columbia Studio Sound Department
Goodbye, Mr. Chips – A. W. Watkins, Denham Studio Sound Department
Of Mice and Men – Elmer A. Raguse, Hal Roach Studio Sound Department
Balalaika – Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department
The Great Victor Herbert – Loren L. Ryder, Paramount Studio Sound Department
Man of Conquest – Charles L. Lootens, Republic Studio Sound Department
The Hunchback of Notre Dame – John Aalberg, RKO Radio Studio Sound Department
Gone With the Wind – Thomas T. Moulton, Samuel Goldwyn Studio Sound Department
The Rains Came – E. H. Hansen, Fox Studio Sound Department
The Private Lives of Elizabeth and Essex – Nathan Levinson, Warner Bros. Studio Sound Department 
 
BEST ART DIRECTION
Gone With the Wind – Lyle Wheeler

Mr. Smith Goes to Washington – Lionel Banks
Wuthering Heights – James Basevi
The Rains Came – William S. Darling and George Dudley
Beau Geste – Hans Dreier and Robert Odell
The Wizard of Oz – Cedric Gibbons and William A. Horning
The Private Lives of Elizabeth and Essex – Anton Grot
Captain Fury – Charles D. Hall
Man of Conquest – John Victor Mackay
First Love – Jack Otterson and Martin Obzina
Love Affair – Van Nest Polglase and Alfred Herman
Stagecoach – Alexander Toluboff 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE
Wuthering Heights – Gregg Toland

Gunga Din – Joseph H. August
Lady of the Tropics – Norbert Brodine
Juarez – Tony Gaudio
Stagecoach – Bert Glennon
The Rains Came – Arthur Charles Miller
The Great Victor Herbert – Victor Milner
Intermezzo – Gregg Toland
First Love – Joseph Valentine
Only Angels Have Wings – Joseph Walker 
 
BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR
Gone With the Wind – Ernest Haller and Ray Rennahan

The Four Feathers – Georges Périnal and Osmond Borradaile
The Private Lives of Elizabeth and Essex – Sol Polito and W. Howard Greene
Drums Along the Mohawk – Ray Rennahan and Bert Glennon
The Wizard of Oz – Hal Rosson
The Mikado – William V. Skall and Bernard Knowles 
 
BEST FILM EDITING
Gone With the Wind – Hal C. Kern and James E. Newcom

Goodbye, Mr. Chips – Charles Frend
Mr. Smith Goes to Washington – Gene Havlick and Al Clark
Stagecoach – Otho Lovering and Dorothy Spencer
The Rains Came – Barbara McLean 
 
BEST VISUAL EFFECTS
The Rains Came – E. H. Hansen and Fred Sersen

Gone With the Wind – John R. Cosgrove, Fred Albin and Arthur Johns
Only Angels Have Wings – Roy Davidson and Edwin C. Hahn
Union Pacific – Farciot Edouart, Gordon Jennings and Loren Ryder
The Wizard of Oz – A. Arnold Gillespie and Douglas Shearer
The Private Lives of Elizabeth and Essex – Byron Haskin and Nathan Levinson
Topper Takes a Trip – Roy Seawright 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
Douglas Fairbanks

The Motion Picture Relief Fund
William Cameron Menzies
The Technicolor Company 
 
IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD
David O. Selznick 

 
ACADEMY JUVENILE AWARD
Judy Garland for The Wizard of Oz



Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com