Login | Forgot Password? | Join the Community
9th Academy Awards Ceremony (1937)



9th Academy Awards Ceremony

(1937)

Drama / Family / News

March 4, 1937 - Biltmore Hotel, Los Angeles, California 

Hosted by George Jessel

BEST PICTURE
The Great Ziegfeld

Anthony Adverse
Dodsworth
Libeled Lady
Mr. Deeds Goes to Town
Romeo and Juliet
San Francisco
The Story of Louis Pasteur
A Tale of Two Cities
Three Smart Girls 
 
BEST DIRECTOR
Frank Capra – Mr. Deeds Goes to Town

Gregory La Cava – My Man Godfrey
Robert Z. Leonard – The Great Ziegfeld
William Wyler – Dodsworth
W.S. Van Dyke – San Francisco 
 
BEST ACTOR
Paul MuniThe Story of Louis Pasteur

Gary Cooper – Mr. Deeds Goes to Town
Walter Huston – Dodsworth
William PowellMy Man Godfrey
Spencer Tracy – San Francisco 
 
BEST ACTRESS
Luise RainerThe Great Ziegfeld

Irene Dunne – Theodora Goes Wild
Gladys George – Valiant Is the Word for Carrie
Carole LombardMy Man Godfrey
Norma ShearerRomeo and Juliet 
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Walter Brennan – Come and Get It

Mischa Auer – My Man Godfrey
Stuart Erwin – Pigskin Parade
Basil RathboneRomeo and Juliet
Akim TamiroffThe General Died at Dawn 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Gale Sondergaard – Anthony Adverse

Beulah Bondi – The Gorgeous Hussy
Alice Brady – My Man Godfrey
Bonita GranvilleThese Three
Maria Ouspenskaya – Dodsworth 
 
BEST STORY
The Story of Louis Pasteur – Pierre Collings and Sheridan Gibney

Fury – Norman Krasna
The Great Ziegfeld – William Anthony McGuire
San Francisco – Robert Hopkins
Three Smart Girls – Adele Comandini 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Story of Louis Pasteur – Pierre Collings and Sheridan Gibney

After the Thin Man – Frances Goodrich and Albert Hackett
Dodsworth – Sidney Howard
Mr. Deeds Goes to Town – Robert Riskin
My Man Godfrey – Eric Hatch and Morris Ryskind 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, ONE-REEL
Bored of EducationHal Roach and MGM

Moscow Moods – Paramount
Wanted – A Master – Pete Smith and MGM 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, TWO-REEL
The Public Pays – MGM

Double or Nothing – Warner Bros.
Dummy Ache – RKO Radio 
 
BEST LIVE ACTION SHORT FILM, COLOR
Give Me Liberty – Warner Bros.

La Fiesta de Santa Barbara – Lewis Lewyn and MGM
Popular Science J-6-2 – Paramount 
 
BEST ANIMATED SHORT FILM
The Country Cousin – Walt Disney Productions and United Artists

Old Mill Pond – Harman-Ising and MGM
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor – Paramount 
 
BEST SCORE
Anthony Adverse – Warner Bros. Studio Music Department

The Charge of the Light Brigade – Warner Bros. Studio Music Department
The Garden of Allah – Selznick International Pictures Music Department
The General Died at Dawn – Paramount Studio Music Department
Winterset – RKO Radio Studio Music Department 
 
BEST SONG
"The Way You Look Tonight" from Swing Time – Music by Jerome Kern; Lyric by Dorothy Fields

"Did I Remember" from Suzy – Music by Walter Donaldson; Lyric by Harold Adamson
"I've Got You Under My Skin" from Born to Dance – Music and Lyric by Cole Porter
"A Melody From the Sky" from Trail of the Lonesome Pine – Music by Louis Alter; Lyric by Sidney Mitchell
"Pennies from Heaven" from Pennies from Heaven – Music by Arthur Johnston; Lyric by Johnny Burke
"When Did You Leave Heaven" from Sing, Baby Sing – Music by Richard A. Whiting; Lyric by Walter Bullock 
 
BEST ART DIRECTION
Dodsworth – Richard Day

Anthony Adverse – Anton Grot
The Great Ziegfeld – Cedric Gibbons, Eddie Imazu and Edwin B. Willis
Lloyds of London – William S. Darling
The Magnificent Brute – Albert S. D'Agostino and Jack Otterson
Romeo and Juliet – Cedric Gibbons, Frederic Hope and Edwin B. Willis
Winterset – Perry Ferguson 
 
BEST CINEMATOGRAPHY
Anthony Adverse – Tony Gaudio

The General Died at Dawn – Victor Milner
The Gorgeous Hussy – George Folsey 
 
BEST SOUND RECORDING
San Francisco – Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department

Banjo on My Knee – E. H. Hansen, Fox Studio Sound Department
The Charge of the Light Brigade – Nathan Levinson, Warner Bros. Studio Sound Department
Dodsworth – Thomas T. Moulton, United Artists Studio Sound Department
General Spanky – Elmer A. Raguse, Hal Roach Studio Sound Department
Mr. Deeds Goes to Town – John Livadary, Columbia Studio Sound Department
The Texas Rangers – Franklin B. Hansen, Paramount Studio Sound Department
That Girl From Paris – John Aalberg, RKO Radio Studio Sound Department
Three Smart Girls – Homer G. Tasker, Universal Studio Sound Department 
 
BEST FILM EDITING
Anthony Adverse – Ralph Dawson

Come and Get It – Edward Curtiss
The Great Ziegfeld – William S. Gray
Lloyds of London – Barbara McLean
A Tale of Two Cities – Conrad A. Nervig
Theodora Goes Wild – Otto Meyer 
 
BEST ASSISTANT DIRECTOR
The Charge of the Light Brigade – Jack Sullivan

Anthony Adverse – William Cannon
Garden of Allah – Eric G. Stacey
The Last of the Mohicans – Clem Beauchamp
San Francisco – Joseph M. Newman 
 
BEST DANCE DIRECTION
The Great Ziegfeld – Seymour Felix

Born to Dance – Dave Gould
Cain and Mabel – Bobby Connolly
Dancing Pirate – Russell Lewis
Gold Diggers of 1937 – Busby Berkeley
One in a Million – Jack Haskell
Swing Time – Hermes Pan 
 
ACADEMY HONORARY AWARD
W. Howard Greene

Harold Rosson
The March of Time


Directors:
Actors:
Add to Favorites



HOME  |  MOVIES  |  TV SHOWS  |  RADIO  |  ACTORS  |  DIRECTORS  |  COMMUNITY  |  SEARCH
ABOUT US  |  FAQS  |  PRIVACY POLICY  |  TERMS & CONDITIONS  |  COPYRIGHT POLICY
Copyright © 2014 Matinee Classics LLC - All Rights Reserved. Developed by: VividConcept.com